Zmień rozmiar czcionki: przybliż oddal

Produkt Souvenaid® to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Jest wykorzystywany w terapii żywieniowej pacjentów ze wczesnymi objawami choroby Alzheimera i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.

Kontakt
Artykuły

Wstępna diagnostyka zaburzeń pamięci

Wstępna diagnostyka zaburzeń pamięci

Wstępna diagnostyka zaburzeń pamięci

Szanowni Państwo,

Firma Nutricia Advanced Medical Nutrition od wielu lat zajmuje się wsparciem żywieniowym pacjentów z szeregiem różnorodnych schorzeń i chorób. Od dłuższego uwagę naszej firmy skupia grupa pacjentów z chorobą Alzheimera.

Opracowanie mieszaniny, która wspierałaby chorych z chorobą Alzheimera było priorytetem przez ponad 15 lat naukowo – badawczej działalności firmy. Powyższe wysiłki pozwoliły na opracowanie preparatu Souvenaid, który, jako jedyny z kategorii dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego, skutecznie poprawiał pamięć w grupie pacjentów na wczesnym etapie choroby Alzheimera. Wykazano to w dwóch badaniach klinicznych przeprowadzonych na grupie prawie 500 chorych.

W polskich warunkach Chorobę Alzheimera niestety diagnozuje się zbyt późno. Dzieje się tak dlatego, iż wczesna diagnoza choroby Alzheimera bywa problemem ze względu dość niską świadomość społeczną – przekonanie pacjentów, że problemy z pamięcią są naturalnym następstwem starzenia się organizmu, a przez to pomijanie ich podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu - oraz niewielki wachlarz krótkich testów diagnostycznych, które pozwoliłyby na sprawne i szybkie oddzielenie trudności z pamięcią związanych z naturalnym starzeniem się organizmu od tych, które mogą być powodowane procesem chorobowym.

Wczesne wprowadzenie leczenia oraz interwencji żywieniowej u pacjentów z chorobą Alzheimera może mieć wymierny wpływ na poprawę pamięci oraz poprawienie jakości życia pacjenta oraz jego opiekunów, dlatego niezwykle istotnym jest, aby diagnostyka zaburzeń pamięci związanych z chorobą Alzheimera była możliwie wczesna.

Dlatego też zwracamy się do Państwa, ze względu na to, że macie Państwo bezpośredni kontakt z pacjentami, którzy są w grupie ryzyka choroby Alzheimera. Jeśli Państwa pacjenci lub ich opiekunowie podczas wizyty zwracać będą uwagę na pojawiające się problemy z pamięcią – przekazujemy Państwu specjalnie opracowaną ankietę, która w szybki i prosty sposób pozwoli przeprowadzić wstępną diagnostykę zaburzeń pamięci u Państwa pacjentów i wskaże, czy ich trudności z pamięcią mogą być powodowane czynnikami chorobowymi. Ankietę można pobrać tutaj (załącznik).

Ankieta zawiera test przesiewowy choroby Alzheimera, przygotowany na podstawie Krótkiej Skali Oceny Aktywności Poznawczej, (Mini-Mental State Examintation). W ankiecie znajdą Państwo również test zegara – jako uzupełnienie badania. Oba testy zawierają instrukcję ich przeprowadzenia oraz sposób oceny wyników – dzięki czemu w szybki i prosty sposób będą mogli Państwo ocenić stan badanego pacjenta. Przeprowadzenie obu ankiet nie powinno zająć Państwu więcej niż kilka minut.

W przypadku uzyskania negatywnego wyniku testów – radzimy skierować Państwa pacjenta do neurologa, który przeprowadzi pełną, pogłębioną diagnostykę. Takie działanie może pozwolić na potencjalnie wcześniejsze wykrycie zaburzeń pamięci związanych z chorobą Alzheimera i zastosować odpowiednie leczenie.

Mamy nadzieję, że materiały, które przygotowaliśmy dla Państwa spełniają Państwa oczekiwania oraz będą przydatne w Państwa codziennej pracy z pacjentami.

go to top menu